КОНКУРС

Конкурс (concursus, лат.) – змагання, яке дає змогу виявити найгідніших з його учасників або найкраще з того, що представили учасники конкурсу – конкурсанти.

Конкурсні методики

Конкурсом вважається процес визначення найкращого претендента на перемогу (конкурсанта), або найкращих претендентів на перемогу (конкурсантів), згідно з правилами, визначеними перед початком проведення процедури відбору конкурсантів. Визначення переможців здійснюється шляхом «якісного дослідження» (експертизи) та/або «кількісного дослідження» (голосування).

Якісне дослідження

У якісному дослідженні конкурсанти оцінюються призначеним експертним журі, суддівською колегією, групою або групами спеціально уповноважених осіб, здатних професійно та об’єктивно оцінити якісні характеристики конкурсантів, за визначеними правилами конкурсу критеріями.

Визначення переможців відбувається шляхом підсумовування оцінок, що були надані конкурсантам від кожного члена журі, та виявлення конкурсанта або конкурсантів, що отримали найвищі оцінки.

Приклади відомих конкурсів з якісними дослідженнями: «Оскар», «Ґреммі», Green Awards, Алея Зірок України тощо.

Кількісне дослідження

У кількісному дослідженні конкурсанти обираються шляхом громадського голосування, в якому учасники голосування висловлюють свою симпатію до конкурсантів, користуючись суб’єктивними мотивами, а взяти участь у голосуванні може будь-яка пересічна людина (в деяких випадках людина, що відповідає обумовленим критеріям, наприклад, досягла певного віку).

Це vox populi, голос громадської думки, референдум. Визначення переможців стає можливим завдяки підсумуванню голосів, що були віддані конкурсантам в період проведення дослідження, та побудові рейтингу всіх конкурсантів, де переможцем вважається конкурсант, що отримав найбільшу кількість голосів і посів перше місце в рейтингу.

Приклади відомих конкурсів з кількісними дослідженнями: «Євробачення» (конкурс), шоу «Україна має талант» (незважаючи на присутність суддів, переможців обирають телеглядачі), Національний Творчий Чарт: підтримка аудиторії та інші.

Комплексні методики

Також існують комплексні методики оцінювання, де переможців одночасно визначають одне або кілька експертних журі, разом із кількісним опитуванням громадської думки. Причому кожна з респондентських груп має певний пріоритет, важливий для побудови комплексного рейтингу конкурсантів.

Приклади відомих конкурсів з комплексними дослідженнями: «Євробачення» (відбір, в Україні це 50/50% думка журі та симпатій телеглядачів), «Фаворити Успіху» (40% думка споживачів/40% журі експертів/20% журі знаменитостей) та інші конкурси.

Поняттю «конкурс» також відповідають спеціальні премії, нагороди, які вручаються за результатами конкурсного відбору лауреата серед ряду номінантів на премію.

Що не є конкурсом?

Конкурсами не є будь-які акції та заходи, в яких учасники не проходять процедуру оцінки призначеною експертною комісією або стосовно яких не проводиться процедура голосування. Конкурсами також не вважаються:

  • Нагороди та премії, що вручаються поза конкурсного відбору (експертизи або голосування), або без участі незалежних суддівських комісій, за рішенням одних лише засновників премії або уповноважених на вручення премії осіб, а також премії, що вручаються єдиному можливому номінанту;
  • Рейтинги будь-яких показників, що не базуються на результатах незалежної експертизи або публічного голосування;
  • Змагання з однозначно визначеними умовами, в яких переможцем вважається особа, що отримала найкращий у змаганні результат. (У змаганнях допускається, або навіть передбачається участь суддівських комісій, проте в таких заходах судді виконують роль контролюючих осіб, аудиторів, що стежать за додержанням учасниками змагань визначених правил, і підтверджують або скасовують результати, отримані учасниками);
  • Вікторини та розіграші призів, де остаточні переможці, що виконали певну необхідну послідовність дій, обираються випадковим чином, або за рішенням організаторів заходу;
  • Лотереї;
  • Аукціони;
  • Державні конституційні вибори та політичні референдуми.

Конкурси талантів

Конкурси талантів, зокрема мистецькі конкурси, демонструють рівень майстерності учасників у відповідних мистецтвах, таланти конкурсантів.

Серед конкурсів талантів найбільш відомими є конкурси Національної творчої екосистеми Алея Зірок України, наприклад:

ВСІ НАЙБЛИЖЧІ КОНКУРСИ – положення і заявки

Алея Зірок України | Всеукраїнські та міжнародні конкурси
5/5